09123331400 hossein.faraji1400@gmail.com بازار آهن غرب تهران(شادآباد) - مجتمع نگین بهاران-طبقه اول- واحد 2
منو
آشفتگی بازار آهن  و فولاد و عرضه های نامتعارف بورس کالا 1398/03/20 17:59:11

آشفتگی بازار آهن  و فولاد و عرضه های نامتعارف بورس کالا


آشفتگی بازار آهن  و فولاد و عرضه های نامتعارف بورس کالا

در شرایطی که رکود  بر بازار آهن حکمفرما شده، و بر خلاف انتظار عموم با پایان یافتن تعطیلات عید فطر همچنان موج کاهش قیمت و کمبود متقاضی در آن به چشم می آید، بورس کالا با افزایش عرضه های خود سبب از بین رفتن رقابت و نزول بیشتر قیمت محصولات فولادی شده است.

وضعیت بازار آهن به نحوی شده است که موجی از نارضایتی را در میان فعالان پدید آورده است، در حالی که محرک مثبتی برای بازگشت رونق به آن وجود ندارد، در مواجه با محدودیت های دولتی و تاکید و اصرار وزارت صنعت بر عدم افزایش قیمت محصولات فولادی به صورت دستوری، و تحریک بیشتر عرضه ها در بورس شاهد آسیب به روند کشف قیمت واقعی در بازار هستیم. از طرف دیگر با نبود مصرف کننده در بازار، انبارهایی پر از محصولات فولادی را پیش رو داریم. در کنار این موارد بورس کالا در اقدامی به افزایش عرضه های خود رو آورده و بازار را به سمت کاهش قیمت قابل توجه سوق داده است.

فعالان بازار این اقدام بورس را همانند عرضه های کم جان و بی رمق سبب سقوط هرچه بیشتر قیمت و در نهایت شکست بازار آهن و فولاد میدانند. از نظر کارشناسان اگر عرضه ها در تناژ پایینتر ارائه میشد احتمال ایجاد رقابت و در نتیجه رونق بازار بود اما آنچه در واقعیت رخ داد کاملا برعکس شد و بازار را در مواجه با افت قیمت بیشتر قرار داد.

بازاریان اعتقاد دارند : همانطور که عرضه های کافی و به موقع بورس کالا موجب ایجاد رقابت میشود، عدم ارائه عرضه در زمان مناسب باعث توزیع رانت و خارج شدن فرایند تعیین قیمت از مسیر متعادل خود میشود و در نتیجه اثری که در بازار میگذارد کاهش و یا افزایش خارج از عرف محصولات فولادی خواهد  شد.

به گزارش دنیای اقتصاد، طی روز گذشته در عرضه‌های بورس کالا مشاهده شد که شمش و محصول پایانی میلگرد تنها به میزان ۳۰ تومان در هر کیلو با یکدیگر تفاوت قیمتی داشتند که این موضوع به‌ عنوان یک معضل برای این بازار باید شناسایی شود چرا که محصول پایانی میلگرد با ماده اولیه شمش فاصله قیمتی منطقی را حفظ نکرده و به نوعی قیمت این دو محصول در بورس کالا با یکدیگر به نوعی برابر و یکی شده است. و از طرف دیگر میزان ۱۳ هزار تن میلگرد فولاد خراسان و ۲۷ هزار تن تیرآهن ذوب‌آهن اصفهان عرضه شد که طبق بررسی های جدول بورس کالا در مقایسه با آخرین عرضه در روزهای ۷ و ۸ خرداد قیمت هر کدام از این دو محصول از این کارخانه به میزان ۲۵۰ تومان به‌صورت میانگین با کاهش مواجه شده، در این میان اگر مقدار عرضه در بورس کالا کمتر بود با رقم کمتری از کاهش قیمت‌ها در بورس کالا مواجه می‌شدیم.

نکته دیگر قابل تامل عرضه های روز گذشته بورس کالا این بود که در دو عرضه مشابه ذوب آهن (تیرآهن ۱۴ تا ۱۸) که نوع قرارداد مشابه سلف را هم داشتند قیمت پایانی میانگین موزون یکی از این عرضه‌ها ۳ هزار و ۹۵۰ و قیمت پایانی محصول دیگر ۳ هزار و ۸۸۰ تومان بود که به میزان ۷۰ تومان اختلاف داشتند، در این باره به نظر می‌رسد عدم آگاهی عرضه‌کننده و توقفی که از سمت عرضه و در میانه عرضه این محصول صورت گرفته، باعث ثبت دو قیمت متفاوت برای یک کالای مشابه شده است. چراکه در ابتدا قرار بود به میزان ۱۱ هزار تن عرضه تیرآهن ذوب آهن صورت گیرد در صورتی که در همان لحظه به اندازه ۱۲ هزار تن هم تقاضا در رینگ بورس کالا وجود داشت ولی زمانی که عرضه‌ها (از سوی عرضه‌کننده) با ترمز مواجه شد، از سوی بورس کالا اجبار به افزایش عرضه به میزان ۷ هزار تن صورت گرفت که به همان نسبت خریداران به عدم رقابتی شدن قیمت این محصول پی بردند و قیمت پایه تنها با ۱۰ تومان افزایش ثبت شد.

حال با این تفاسیر با دید قیمت های پایانی ثبت شده در بورس کالا برای کارخانه های تولیدی مقرون به صرفه هست و آیا کارخانه های ذوب آهن و نیشابور در موعد تحویل اجناسشان در تیرماه موظف به عرضه نیستند؟ و آیا در آن زمان خریداری برای محصولات ایشان در بورس وجود خواهد داشت یا مجبور به فروش به قیمت کمتر خواهند شد؟

در چنین شرایطی که خریدار انگیزه ای برای خرید از بورس ندارد و کارخانه ها هم نیاز به نقدینگی پیدا کرده اند و معیار حاکم هم جلوگیری از افزایش قیمت است، بازار به سمت رکود عمیق پیشروی میکند، فعالان معتقدند که اگراکنون مواد اولیه شمش عرضه میشد و محصول پایانی به زمانی دیگر موکول میشد در حفظ روند تعادل بازار اثر بهتری میگذاشت و دیگر نیازی به محدود کردن عرضه در روزهای افزایش قیمت و عرضه های زیاد در زمان کاهش قیمت نبود.


مجموعه آهن 1400 تلفیقی از دانش، تخصص و با  تجربه ای  15 ساله آماده ارائه ی محصولات با کیفیت و خدمات مناسب به مشتریان عزیز می باشد.مقالات مشابه