09123331400 hossein.faraji1400@gmail.com بازار آهن غرب تهران(شادآباد) - مجتمع نگین بهاران-طبقه اول- واحد 2
منو
شمشیر دولبه برای سنگ آهن 1398/04/30 08:16:40

شمشیر دولبه برای سنگ آهن


شمشیر دولبه برای سنگ آهن

بررسی زنجیره فولاد در افق 1404 و اجرای طرح جامع فولاد کشور نشان میدهد که در هشت سال آتی نیار فولادسازان کشور به  سنگ آهن  به 162 میلیون تن خواهد رسید. در حالیکه برآورد میزان استخراج از ذخایر موجود سنگ آهن و واحدهای در دست احداث تا سال 1404 در حدود 130 میلیون تن میباشد.و در نتیجه بازار فولاد کشور با خطر کمبود عرضه مواد اولیه روبه رو است.

جعفر سرقینی، معاون امور معدن و صنایع معدنی وزارت صنعت قبلا عدم موافقت وزارتخانه را مبنی بر خام فروشی اعلام کرده و گفته بود که میبایست در سال رونق تولید مواد معدنی در داخل به ارزش افزوده تبدیل و سپس صادر گردد. سخنان سرقینی درحالی مطرح میشود که خام فروش فولاد، همچنان مخالف و موافقانی دارد و فولادیها و صادرکنندگان سنگ آهن هنوز به نظر مشترک قیمت گذاری این محصول معدنی نرسیده اند.

تلاش درجهت جلوگیری از خام فروشی

ایجاد محدودیت قانونی برای صادرات مواد معدنی و تکمیل زنجیره تولید فولاد، همچنین حذف معافیتهای مالیاتی برای صادرات مواد خام معدنی، وضع عوارض 5 درصدی بر صادرات مواد خام در سال 97 و عوارض 8 درصدی برای امسال و 10 درصد برای سال آینده از جمله اقدامات وزارت صنعت برای جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی از سال 92 تا کنون بوده است که طبق اعلام وزارت صمت زنجیره نامتوازن فولاد، متوازن شده و کل زنجیره فولاد که در سال 92 حدود 120 میلیون تن ظرفیت تولید داشت امروز به حدود 210 میلیون تن رسیده، به‌طوری‌که طی پنج سال، 90 میلیون تن به ظرفیت زنجیره فولاد کشور افزوده شده که کنترل صادرات سنگ‌آهن را در پی داشته است.

وزارتخانه مذکور کاهش صادرات سنگ‌آهن و افزایش صادرات فولاد در سال‌های اخیر را دلیلی برای موفقیت طرح خود دانسته است بدین شرح که :  در سال 91 صادرات سنگ‌آهن خام 23 میلیون تن بوده و در سال 97 به 8 میلیون تن کاهش یافته که 15 میلیون تن از آن با ورود به صنایع کشور به ارزش افزوده تبدیل شده است.این وزارتخانه مدعی است که بخشی از صادرات 8 میلیون و 200 هزار تنی فولاد به خارج از کشور همان سنگ‌های معدنی بوده که در گذشته به‌صورت خام صادر می‌شده است.هر چند گام‌های ابتدایی کاهش خام‌فروشی برداشته شده اما برنامه جامع تولید 55 میلیون تن فولاد در سال 1404 به وضوح نیاز کشور به مواد معدنی را نشان می‌دهد، با وجود این بسیاری از شرکت‌های دولتی و خصوصی، صادرات سنگ‌آهن خود را به شکل دانه‌بندی، کنسانتره و گندله در سال‌های اخیر افزایش داده‌اند. طبق پایش‌های انجام شده در طرح جامع فولاد، میزان ذخایر قطعی کشور در سال 1404 بسته به نرخ بهره‌گیری از ظرفیت فولادسازی کشور برای نیاز 10 تا 15 سال کشور کافی خواهد بود. بنابراین ایران تا سال 1419 تبدیل به واردکننده سنگ‌آهن خواهد شد و این مساله عدم تامین منابع پایدار و وابستگی به واردات را برای صنعت فولاد  کشور به همراه خواهد داشت. ایران در سال 1396 نزدیک به 7.17 میلیون تن صادرات سنگ‌آهن داشته که چین مقصد عمده صادرات آن بوده است.

خام‌فروشی ارزان شد

بر اساس گزارش هفتگی فولاد جهان، قیمت سنگ‌آهن ایرانی در بازارهای مصرف جهانی در قیاس با گریدهای مشابه استرالیا و  برزیل به مراتب کمتر است. پس از اعمال تحریم‌ها و با افزایش کرایه حمل دریایی، فروشندگان ایرانی برای حفظ سهم خود از بازارهای جهانی مجبور به کاهش قیمت محصولات خود شدند. تنها عاملی که صادرات سنگ‌آهن را توجیه‌پذیر می‌کند،  افزایش قیمت این ماده خام در بازار جهانی و افت ارزش ریال است. عوامل متعددی با تاثیرگذاری بر هزینه‌های تولید سنگ‌آهن، مزیت رقابتی این ماده معدنی را در برابر رقبای خارجی کاهش داده است. از سوی دیگر تکنولوژی استخراج و گندله‌سازی موجود در کشور در مقایسه با دیگر کشورهای فعال در این زمینه در سطح پایین‌تری قرار دارد که این موضوع نیز به هزینه‌های بالاتر استحصال سنگ‌آهن از معادن منجر می‌شود. معادن موجود و درحال اکتشاف سنگ‌آهن، در منطقه شرق و شمال شرق کشور قرار دارند. فاصله زیاد این معادن تا بنادر جنوبی کشور، هزینه حمل جاده‌ای سنگ‌آهن را افزایش می‌دهد. همه این عوامل در کنار سایر عوامل اقتصادی، حضور در بازارهای جهانی را برای صادرکنندگان سنگ‌آهن به چالشی جدی تبدیل کرده تا آنها برای رقابت‌پذیری چاره‌ای جز کاهش قیمت محصولات خود نداشته باشند.کاهش ذخایر سنگ‌آهن و ارزان‌فروشی آنها سرمایه‌های کشور را بدون آنکه ارزش افزوده‌ای تولید کند، از بین می‌برد. در شرایط موجود برای جلوگیری از هدر رفت منابع ملی تجدیدنظر در استراتژی‌ها، توجه به تامین نیاز داخلی و تخصیص حداکثری تولید به واحدهای فولادسازی کشور تنها راه ممکن است که نیازمند برنامه‌ریزی است تا سود تولیدکنندگان فولاد و صاحبان  معدن به صورت معامله برد برد تامین شود.

سخن حساب

با وجودیکه در سالهای اخیر سیاستهای وزارت صنعت سبب کاهش صادرات سنگ آهن شده، اما در عین حال سرمایه‌گذاری در این حوزه را نیز کاهش داده که تعطیلی معادن فقط بخشی از عواقب این تصمیم و وضع قوانین است. از سوی دیگر تعدادی از معادن سنگ‌آهن در مالکیت دولت است که آنها نیز در صادرات مشارکت دارند، بنابراین برای اجرای برنامه‌ها و کاهش خام‌فروشی این معادن نیز باید همراهی کنند. امروز معادن سنگ‌آهن 8 بهره‌بردار دولتی و 303 بهره‌بردار خصوصی دارد که البته همه آنها به‌دلیل اعمال سیاست‌هایی که گفته شد، فعال نیست. طبق آمار خانه معدن در سال 95 ، تعداد 119 معدن سنگ‌آهن با 77 هزار و 608 میلیارد ریال تولید بالاترین ارزش تولیدات سالانه را به خود اختصاص داده‌اند. آمار دیگری نیز وجود دارد که از سوی معدن‌داران و صادرکنندگان سنگ‌آهن اعلام شده است. این داده‌ها نشان می‌دهد که کمتر از 20 معدن سنگ‌آهن از 199 معدن فعال، با احتساب معادن دولتی درحال کار هستند. این فعالان معتقدند بازگشایی معادن، حتی با صرف هزینه‌های سنگین امکان‌پذیر نیست.برخی معتقدند روی دیگر سکه خام‌فروشی، عدم توسعه متوازن و همزمان مجموعه‌های سنگ‌آهن و زنجیره‌های تولید فولاد است. این موارد نشان می‌دهد که در این مسیر استراتژی و برنامه مناسبی وجود نداشته یا درست اجرا نشده است. به همین دلیل زنجیره فولاد توسعه متوازن نداشته و در حوزه سنگ‌آهن نیز تولید کنسانتره جلوتر از برنامه پیش‌بینی شده و گندله‌سازی از برنامه عقب افتاده است. قیمت‌گذاری سنگ‌آهن موضوع دیگری است که به چالش چند ساله بین فولادی‌ها و فعالان حوزه سنگ معدن تبدیل شده است. حضور در رینگ داخلی بورس کالا تا حد زیادی می‌تواند این مشکل را برطرف کند. سرمایه‌گذاری مشترک صنایع تولیدکننده و مصرف‌کننده سنگ‌آهن، ساده‌ترین و کوتاه‌ترین مسیری است که حوزه فولاد کشور را به هدف نزدیک و از واردات سنگ‌آهن بی‌نیاز می‌کند.

 


  مجموعه آهن 1400 تلفیقی از دانش، تخصص و با  تجربه ای  15 ساله آماده ارائه ی محصولات با کیفیت و خدمات مناسب به مشتریان عزیز می باشد.


 


مقالات مشابه