09123331400 hossein.faraji1400@gmail.com بازار آهن غرب تهران(شادآباد) - مجتمع نگین بهاران-طبقه اول- واحد 2
منو
درخواست تولیدکنندگان لوله و پروفیل برای رسیدگی به وضعیت ورق فولادی 1398/05/12 19:09:44

درخواست تولیدکنندگان لوله و پروفیل برای رسیدگی به وضعیت ورق فولادی


درخواست تولیدکنندگان لوله و پروفیل برای رسیدگی به وضعیت ورق فولادی

رئیس سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل طی نامه ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت درخواست این صنف مبنی بر رسیدگی به وضعیت کمبود شدید ورق فولادی مورد نیاز 140 کارخانه کوچک و متوسط بخش خصوصی را عنوان کرد.

به گزارش ایرنا، امرالله زمانی در نامه خود خطاب به رضا رحمانی وزیر صنعت گفت : کارخانه‌های عضو این سندیکا با ظرفیت تولیدی ده‌ها میلیون تنی به عنوان مصرف کننده ورق‌های فولادی تولید شده در فولاد مبارکه محسوب می‌شوند و اکنون به علت  رکود موجود در سالیان گذشته با کمتر از  ۳۰ درصد ظرفیت خود مشغول به فعالیت بوده‌اند و از همین محل تولید بسیار کم  نیز باید هزینه های ثابت و متغیر و نیروی انسانی و ... را پرداخت کنند، و این موضوع سبب افزایش هزینه‌ها و تعطیلی بسیاری از کارخانه‌ها می‌شود.

ایشان با اشاره به سهمیه شرکتها از فولاد مبارکه افزود : در ماه‌های گذشته شرکت‌های تولیدی عضو این سندیکا از کمبود شدید مواد اولیه که ورق‌های فولادی است، گلایه داشته و با پیگیری‌های مجدد برای تامین مواد اولیه مشخص است که سهمیه تعیین شده برای این شرکت‌ها با توجه به اطلاعات سامانه بهینه یاب، به عنوان درگاه اطلاعات و خدمات صنعت، معدن و تجارت تعیین می شود، اما سامانه بهین‌یاب اطلاعات به روزی ندارد و شرکت ها گلایه دارند که اطلاعات به روز ارسالی شرکت ها به این سامانه ثبت نشده است.

وی با تاکید بر اینکه چرا باید مواد خام در داخل سهمیه بندی شود و با نامتوازن بودن توسعه طرحهای فولادی در خام فروشی رتبه اول را در دنیا داشته باشیم گفت : مسائل ارزی و مشکلات تحریمی واردات ورق فولادی بعنوان مواد اولیه صدها کارخانه از سالی چند میلیون تن، اکنون به صفر رسیده که این واردات مواد اولیه کمک شایانی به جبران کمبود تولید ورق  فولاد مبارکه می کرد.لذا در خواست سندیکا از وزیر صنعت بررسی و معرفی جایگزینی برای آن میباشد چرا که با تسهیل نشدن واردات مواد اولیه نایاب که کمبود در داخل کاملا نمایان است و کمبود مواد اولیه یا تخصیص مقادیر ناچیز به کارخانه های تولیدی تکمیلی لوله و پروفیل  از یک طرف و ثابت بودن هزینه های کارخانه ها از قبیل هزینه های استهلاک، حقوق دستمزد ثابت ، نیروی انسانی و هزینه های سربار زیاد ، سودهای نجومی بانکی، مسائل بیمه و تامین اجتماعی و مالیات از طرف دیگر شاهد ضرر و زیان های جبران ناپذیر به کارخانجات صنایع پایین دستی فولاد خواهیم بود.

وی یاد آور شد : بر اساس آمار شرکتهای فولادی با توجه به کاهش صادرات ورق های گرم فولادی به عنوان مواد اولیه اعضای این سندیکا، باید شاهد سرریز شدن آن به بازار داخل از سوی صنایع بالا دستی باشیم که این اتفاق نیفتاده، بلکه همچنان شاهد کمبود انواع ورق های فولادی هستیم.. بنابر این خواستار از سر گیری فروش مستقیم کارخانه فولاد مبارکه به کارخانه های لوله و پروفیل جدای از بورس کالا هستیم.

زمانی در این نامه تصریح کرد : فروش مستقیم ورق فولادی چه در قالب مچینگ در بورس کالا یا فروش توسط دفاتر فروش فولاد مبارکه، سبب دسترسی آسان تر کارخانه ها به مواد اولیه می شود.

وی در نامه خود از رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن وتجارت در خواست کرد تا نسبت به تشکیل یک کارگروه کارشناسی متشکل از مدیران فولاد مبارکه و هیات مدیره سندیکا و مدیران وزارت صنعت دستور لازم را صادر و مسایل یاد شده در ستاد تسهیل یا هر بخش ذیربط مورد رسیدگی قرار گیرد. 


  مجموعه آهن 1400 تلفیقی از دانش، تخصص و با  تجربه ای  15 ساله آماده ارائه ی محصولات با کیفیت و خدمات مناسب به مشتریان عزیز می باشد. 


مقالات مشابه