09123331400 hossein.faraji1400@gmail.com بازار آهن غرب تهران(شادآباد) - مجتمع نگین بهاران-طبقه اول- واحد 2
منو
بازار فولاد در محاصره امواج پیاپی 1398/05/23 11:50:03

بازار فولاد در محاصره امواج پیاپی


بازار فولاد در محاصره امواج پیاپی

بررسی روند تغییر قیمت آهن آلات طی هفته های گذشته حکایت از تغییرات بسیار جزیی دارد بطوریکه میتوان در مورد به ثبات رسیدن بازار آهن و فولاد به نتیجه رسید و فاز انتظار را برای آن در نظر گرفت، اما سوال اینجاست که انتظار برای چه ؟

همانطور که قبلا بارها اشاره شده بود، صاحبنظران دلایل زیادی را در فرو رفتن بازار به فاز انتظار عنوان کرده اند، اولا قیمت  ارز در بازار به 11 هزار تومان رسیده که در این قیمت وضعیت باثباتی را تجربه می‌کند و تا این لحظه قیمت دلار  در بازار  11 هزار و 700 تومان میباشد. دوما  دلار نیمایی نیز تقریبا به قیمت دلار  بازار نزدیک شده است و راه‌اندازی بازار متشکل ارزی نیز آن‌طور که شنیده می‌شود هفته آینده آغاز به‌کار خواهد کرد و حتی برخی شنیده‌ها حکایت از آن دارد که این بازار فعالیت خود را با قیمت زیر 11 هزار تومان آغاز می‌کند که نتیجه این امر هیجانی شدن بازار خواهد بود. این مساله که به تقویت قیمت ریال  منتهی می‌شود روی قیمت محصولات داخلی از جمله فولاد اثر مستقیمی به همراه دارد و در نتیجه تقاضا در بازار کاهش یافته و به عبارتی تقاضاکنندگان مترصد تغییرات آتی قیمت هستند تا اگر خریدی هم صورت گرفت با قیمت‌های مناسب‌تری صورت بگیرد. این مطلب به معنی موکول شدن تقاضا به آینده است اما ویژگی‌های ذاتی بازار فولاد  با محوریت مصنوعات ساختمانی برای مصرف‌کننده نهایی اجازه تعویق خرید را نمی‌دهد مگر تغییرات جزئی.

از طرف دیگر عرضه کنندگان نگران شرایط موجود در تلاشند تا از افت قیمت بیشتر جلوگیری کنند، در مقابل بهبود عرضه های شمش در بورس بعد از یک دوره نسبتا سخت که از اهمیت زیادی برخوردار است قرار دارند. البته قیمتها هنوز دستوریست و همین موضوع حاشیه سود را برای بازار تحت تاثیر قرار میدهد، با این حال بهبود روند عرضه شمش برای بازار مطلوب است هرچند هنوز میزان تقاضا برای آن بالاتر از حجم عرضه است. کارشناسان معتقدند انتشار آمارهایی که نشان می‌دهد موانع صادراتی تا حدی اصلاح شده و روند صادرات بهبود یافته این نکته را متذکر می‌شود که فرآیند تولید به‌زودی تقویت شده و بار دیگر چرخه فولاد به حرکت در می‌آید اما به شرطی که اما و اگرهایی که در این مسیر در حوزه تامین مواد اولیه و کالاهای میانی هست برطرف شود. البته افت مداوم قیمت ارز در کنار سختگیری‌های دولت  بر بازگشت ارز ناشی از صادرات می‌تواند فشار روی بازارهای داخلی را تشدید کند، با این حال وجود تقاضا در بازارهای جهانی می‌تواند برای صادرکنندگان مفید باشد.

البته قیمت ها در بازارهای جهانی نیز روند کاهشی در پیش گرفته و نکته مهم آن، جنگ تجاری آمریکا و چین است که با اثر گذاری روی قیمتها و نزول نرخ باعث بهبود تقاضا در منطقه شده و این مساله میتواند فرصت مناسبی را برای فعالان این حوزه ایجاد کند. درحال‌حاضر  کارخانه های تولیدی در چین در پی تشدید جنگ تجاری مابین پکن و واشنگتن قیمت های خود را کاهش دادده اند که در نتیجه قیمتهای صادراتی نیز با افت روبه رو شده است. پیش‌ بینی‌ها حکایت از آن دارد که فعلا روند کاهشی قیمت‌ها در بازارهای جهانی ادامه‌دار است که این مساله خبر خوبی برای صادرکنندگان ما محسوب نمیشود به‌خصوص آنکه قیمت ارز نیز روند کاهشی به‌ خود گرفته است. در بازار داخل نیز تقاضا به‌صورت جدی وجود ندارد بنابراین صادرکنندگان باید از ظرفیت‌های خود برای فروش در بازارهای خارجی استفاده کنند و هرچند حاشیه سود آنها کاهش می‌یابد اما در شرایط کنونی چاره‌ای نیست. البته این زمانی محقق می‌شود که دولت نیز از سختگیری دست بردارد.

در مورد تقاضای داخلی کارشناسان معتقدند تقاضا در شرایط فعلی بسیار پیچیده و تقاضاکنندگان سردرگم هستند، دلیل آن نیز سیگنال‌های قیمتی است. ناگفته پیداست که تقاضا در شرایط کنونی به تبعیت از روندی که در سال‌های اخیر اتفاق افتاده، تقاضای عمده‌ای نیست و تقاضای مشخصی که در بازار وجود دارد تحت‌تاثیر هیجانات تغییر می‌کند. اکنون نشانه‌های افت قیمت به‌وضوح مشاهده می‌شود اما واقعا هیچ‌کس در بازار فولاد نمی‌تواند به صراحت از پایداری این شرایط سخن بگوید. اما آنچه مسلم است بازار فعلا در انتظار کاهش قیمت‌ها نشسته و بر همین اساس نیز مهره‌های فعال در بازار تغییرجهت می‌دهند. البته هنوز در روزهای اوج تقاضای فصلی قرار داریم و همین روند کلی می‌تواند از نرخ‌های فعلی حمایت کند تا زمانی که هم تغییر فصل و هم فرارسیدن ماه محرم، تغییرات عمده را با خود به‌همراه آورد. روزهای آینده باز هم شاهد سردرگمی بازار خواهیم بود تا دورنمای قیمت‌های جهانی و همچنین نوسان  نرخ ارز اثر خود را بر بازار بگذارد.


  مجموعه آهن 1400 تلفیقی از دانش، تخصص و با  تجربه ای  15 ساله آماده ارائه ی محصولات با کیفیت و خدمات مناسب به مشتریان عزیز می باشد.مقالات مشابه