09123331400 hossein.faraji1400@gmail.com بازار آهن غرب تهران(شادآباد) - مجتمع نگین بهاران-طبقه اول- واحد 2
منو
گزارش هفته سی و پنجم بازار فولاد جهان 1398/06/09 17:10:15

گزارش هفته سی و پنجم بازار فولاد جهان


گزارش هفته سی و پنجم بازار فولاد جهان

نوسانات بازار آهن و فولاد جهان همچنان ادامه دار است و بازار آهن ایران نیز به تبع بازار جهانی همچنان در کش و قوس کاهش و ثبات قیمت به سر میبرد. در ادامه به نقل از پایگاه خبری فولاد ایران به گزارش هفته سی و پنجم بازار جهان فولاد میپردازیم.

سنگ آهن

عدم ثبات قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص 62 درصد در چین هفته گذشته نیز ادامه داشت و قیمت از 85 دلار یک هفته قبل به حدود 81.45 دلار هر تن خشک سی اف آر رسید. چشم انداز بازار ضعیف است و تقاضا همچنان پایین. با وجودیکه محصولات فولادی بازار چین هفته گذشته پایین آمد ولی نتوانست پایه های بازار فولاد را محکم کند و کمکی به بازار سنگ آهن داشته  باشد. بازار هنوز ثبات ندارد و کمتر کسی تمایل به انبار سنگ آهن دارد.

در بازار سنگ آهن صادراتی ایران بنا بر گزارش یومتال، جدیدترین قیمت برای سنگ آهن مگنتیت خلوص 61 درصد  از  39.6 دلار به 33.1 دلار هر تن فوب نزول داشت و سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص  61 درصد ایران نیز با 7 دلار افت به 30 دلار هر تن فوب رسید.

ورق

در هفته ای که گذشت قیمت ورق گرم صادراتی سی آی اس از  475 دلار به 455 دلار هر تن فوب رسید. در ترکیه آخرین قیمت ورق گرم صادراتی 485 دلار هر تن فوب و ثابت بود. ورق گرم وارداتی نیز از حدود 500 دلار به 470 دلار هر تن سی اف آر کاهش قیمت داشت.  همچنین هفته گذشته آخرین قیمت ورق گرم در بازار داخلی چین تا 10 دلار ارزان تر شده 504 تا 508  دلار هر تن درب کارخانه ثبت شد. در بازار صادرات نیز ورق گرم تا 9 دلار ارزان تر شده 466 دلار هر تن فوب شنیده شد. بازار داخلی امریکا نیز با کاهش قیمت ورق گرم از 596 دلار به 589 دلار هر شورت تن درب کارخانه مواجه بود. در بازار داخلی اروپا نیز ورق گرم در 470 یورو هر تن درب کارخانه ثبات داشت.

ورق در بازار ایران

در حالیکه محصول نورد و لوله اهواز 58.000 ریال بود، ورق گرم ضخامت دو میلیمتر روز شنبه در اصفهان 59.500 ریال تا 59.800 ریال پیشنهاد میشد در طول هفته قیمت این دو کالا روند نزولی به خود گرفت و تا چهارشنبه قیمت این کالا در اصفهان به 58.500 ریال و در اهواز به 56.400 ریال تنزل یافت. علت اصلی تنزل قیمت جو روانی بازار بود که وجه مشترک و غالب بر معاملات هفته گذشته بود. علت دوم کاهش قیمت احتمال عرضه ورق ضخامت 2 میلیمتر از سمت کارخانه گیلان بود که شایعات زیادی پیرامون آن وجود دارد .

ورق های گرم ضخامت 3 تا 15 میلیمتر رول در اصفهان روز شنبه با قیمت 56.288 ریال اعلام شد، که تا چهارشنبه به 56.050 ریال رسید. ضعف تقاضا و ناامیدی بازار نسبت به روند قیمت دو عامل اصلی کاهش قیمت بود. از آنجا که قیمت این کالاها توسط فولاد مبارکه مدیریت می شود احتمال کاهش بیشتر آن ضعیف است در نهایت باعث می شود که فروشنده انتظار بیشتری برای فروش کالای خود داشته باشد .

ورق های اکسین بازار پر از نوسانی را سپری کرد، میانگین قیمت روز شنبه برای ضخامت های 10 تا 40 میلیمتر که 53.263 ریال بود روز چهارشنبه به 52.813 ریال رسید. کارخانه اکسین سعی در حفظ قیمت خود دارد که سیاست مدبرانه ای است اما روند نزولی قیمت شمش به معنای کاهش قیمت اسلب می باشد به همین دلیل عده ای از بنکدارها بدون توجه به سیاست اکسین کالای خود را در معرض فروش قرار دادند. بعضی از اقلام ورق اکسین با کیفیت ST52 در بازار با کمبود شدید روبروست. سیاست حفظ قیمت اسلب از طرف فولاد خوزستان و فروش نقدی آن باعث شده تا عده کمتری نسبت به عقد قرارداد با اکسین طرف معامله قرار بگیرند به همین دلیل موجودی چشم گیری در بازار نیست ولی بنکدارها روی قیمت کالا تاثیر گذارتر هستند تا سیاست کارخانه.

ورق سرد مثل دیگر اقلام ورق با روند نزولی قیمت ولی با شیب بسیار ملایم روبرو شد. قیمت این کالا که روز شنبه برای ضخامت های 40/0 تا 2 میلیمتر رول که روز شنبه 72.640 ریال قیمت داشت تا روز چهارشنبه به 72.380 ریال رسید. با توجه به جو حاکم بر بازار و تعطیلات پیش رو و عرضه های بسیار محدود، امیدواری به بهبود قیمت این کالا نیست هر چند که بسیاری از تقاضاها قابل تامین در بازار نمی باشد.

ورق گالوانیزه از میانگین قیمت 81.559 ریال روز شنبه به 80.650 ریال تنزل کرد فارغ از آنکه عوامل مشترک تنزل قیمت بر این کالا مثل کالاهای دیگر وجود داشت کاهش نرخ ارز بر پایین آمدن قیمت این کالا بی اثر نبوده است.

بیلت

جو منفی بازار مواد اولیه بر بازار بیلت سی آی اس نیز سایه افکنده و در منطقه منا و آسیا نیز تقاضایی برای بیلت سی آی اس دیده نشده است. هفته گذشته قیمت بیلت سی آی اس از 398 دلار به  383 دلار هر تن فوب کاشه داشت. گرچه عرضه کننده های بزرگ البته در 390 تا 395 دلار پیشنهاد می دادند ولی تجار حاضرند در 370 دلار نیز فروش داشته باشند. قابل ذکر است آخرین قیمت بیلت در بازار داخلی چین 467.6 دلار هر تن درب کارخانه بوده که 4 دلار افت قیمت را تجربه نمود.ددر ترکیه بیلت وارداتی تا 415 دلار هر تن سی اف آر بود و خریداران به دنبال بیشتر از 405 دلار نبودند.

 بیلت در بازار ایران

در هفته گذشته روند کاهش قیمت شمش به چشم آمد، از میانگین قیمت 37.013 ریال به 36.700 ریال روز چهارشنبه تمام شده رسید. علت کاهش قیمت عقب نشینی تقاضا بود آنچنانکه شمش فولاد خوزستان که در حجم 30 هزار تن عرضه شد تنها 53 هزار تن تقاضا داشت که با 5/5 درصد افزایش نسبت به قیمت اولیه عرضه به فروش رسید. قیمت میانگین فروش 33.565 ریال بود در حالیکه در فروش قبل 34.841 ریال معامله شده بود.

 بازار شمش درگیر پدیده ای خاص شده است، قیمت آهن اسفنجی بطور متوسط حداقل 19.200 ریال پایه می باشد که با فرمول وزارت صمت قیمت شمش که دو برابر آن تعریف شده باید 38.400 ریال پایه معامله شود. میانگین قیمت کدال شامل قیمت صادراتی هم می شود و این ناهماهنگی ناشی از جمع قیمت فروش شمش فولاد خوزستان در بازار داخلی و بازار صادراتی است در حالیکه بسیاری از تولیدکنندگان شمش که صادرات ندارند با قیمت آهن اسفنجی موجود نمی توانند به تولید ادامه دهند بنابراین یا باید قیمت شمش افزایش یابد که در اینصورت بازار مقاطع کشش ندارد و از طرف دیگر مغایر سیاست کلی دولت مبنی بر کنترل قیمت هاست چون امسال سال انتخابات است و دولت به شدت قیمت کالاهایی را که خودش در تولید آنها دست دارد کنترل می کند تا شاخص تورم را پایین نگاه دارد یا از طرف دیگر قیمت آهن اسفنجی کاهش یابد که پیامد Hن افت قیمت شمش است این استدلال بر مبنای تعریف رابطه قیمت شمش با آهن اسفنجی از طرف وزارت صمت است که البته در بسیاری موارد صادق نیست.

مهمترین دلیل کاهش قیمت شمش در هفته گذشته عبارت است از :

الف: افت تقاضای شمش به علت رکود بازار مقاطع

ب: کاهش قیمت ارز و تاثیر سیاست بر بازار فولاد. هفته گذشته به علت مسافرت آقای ظریف به پاریس همه چشم انتظار نتیجه این مذاکرات بودند به همین علت تصمیم گیری در مورد انجام معامله را به تاخیر انداختند.

ادامه روند فعلی با توجه به آنکه هفته های پیش رو مصادف با رکود شدید بازار به علت شهادت سالار شهیدان آقا اباعبدا... الحسین است قابل پیش بین است اما بعد از آن باید در انتظار روشن شدن قیمت آهن اسفنجی بود آنچه مسلم است عرضه آهن اسفنجی از اواخر شهریور افزایش خواهد یافت و به دنبال آن قیمت این کالا باید کاهش یابد بنابراین انتظار افزایش قیمت شمش بسیار خوشبینانه است . نباید فراموش کرد که در هفته گذشته قیمت سنگ آهن، قراضه و شمش به شدت سقوط کرده است و بازار شمش در خارج از ایران در رکود است. 

مقاطع

هفته گذشته درحالیکه خریداری در بازار نبود، در بازار چین میلگرد صادراتی تا 457 دلار هر تن فوب کاهش داشت، در بازار داخلی تنش تجاری با امریکا قیمت میلگرد را تا 12.5 دلار پایین آورده به 494 تا 502 دلار هر تن درب کارخانه رساند. قیمت میلگرد در بازار صادرات ترکیه از  445 تا 450 دلار تا حدود 440 دلار هر تن فوب افت داشت. البته برخی امیدوار بودند به زودی بهبودهایی حاصل شود چون تقاضای امریکایی ها برای میلگرد ترکیه بالا خواهد رفت. میلگرد صادراتی سی آی اس تا 440 دلار هر تن فوب بود ولی درخواست ها از 420 دلار فراتر نرفت.  در بازار داخلی اروپا میلگرد 492 یورو هر تن درب کارخانه و در ثبات بود. در بازار داخلی امریکا نیز میلگرد در 645 دلار هر شورت تن درب کارخانه ثبات داشت.

 مقاطع در بازار ایران

قیمت مقاطع در طول هفته گذشته با  روند نزولی آرامی پیش رفت. میانگین قیمت میلگرد 8 تا 32 میلیمتر محصول همه کارخانه ها که 42.155 ریال بود در پایان هفته به 41.892 ریال رسید. کارشناسان علت این امر را چند مسئله میدانند:

اول جو روانی حاکم بر بازار که سیاست صبر و انتظار را توصیه می کرد.

دوم کاهش تقاضا ناشی از افت صادرات . صادرات ایران به بعضی از کشورهای همسایه با چالش هایی روبرو شده است. دولت وظیفه دارد از طریق رایزنی های سیاسی هر چه سریعتر نسبت به رفع این معضل اقدام نماید در غیر این صورت صنعت فولاد دچار مشکلات جدی خواهد شد.

سوم درگیری و تنش هایی که بین صنعت فولاد و وزارت صمت در طول یکی دو هفته گذشته به وجود آمده از یک طرف باعث ترساندن تقاضا شده و از طرف دیگر باعث شده تولیدکننده ای که نسبت به سیاست های هفته های پیش رو از طرف دولت اطمینان خاطر ندارد اتکا به فروش بیشتر بنماید. وزارت صمت در شرایطی که ما در معرض تهدید هستیم هیچ برنامه مشخص و روشنی را پیشنهاد نمی کند. از طرف دیگر تولیدکنندگان فولاد سیاست "بنشین و انتقاد کن" را در برابر بخشنامه های وزارت صمت در پیش گرفتند حال آنکه می بایست به یک راهکار کلی می رسیدند و آن را به عنوان یک درخواست عملی به طور جدی با دولت مطرح می کردند این روشی است که در همه جای دنیا دنبال می شود .

در شرایط کنونی سه معضلی که بازارآهن را درگیر کرده عبارت است از :

 اول تحریم که چشم انداز آینده و سرمایه گذاری ها را زیر سئوال برده است از طرف دیگر باعث افزایش استهلاک و هزینه تولید شده است.

دوم دولت بی برنامه که یک روز معاون وزارت صمت صادرات سنگ آهن را ممنوع می کند و چند روز بعد دفتر ریاست جمهوری آن را بلا اثر می داند.

سوم تولیدکنندگان فولاد که با دوگانگی های فنی و اقتصادی با فاصله های بسیار زیاد، با یکدیگر رقابت می کنند حال آنکه برای بقای خود باید یک راهکار عملی را ارائه و دنبال کنند در چنین وضعیتی هر تاجری درخواست خود را به حداقل محدود می کند و به روزمرگی روی می آورد در حالیکه که صنعت فولاد نیاز به تقاضای قوی با یک چشم انداز حداقل سه ماهه دارد بنابراین روند قیمت مقاطع نباید امیدوارکننده باشد چون تقاضای آن نمی تواند قدرت بگیرد .

عامل دیگری که برآیند این نمای کلی است سردرگمی در ارتباط بین قیمت مواد اولیه و شمش می باشد که روی قیمت مقاطع اثر میگذارد سردرگمی در آینده نگری قیمت شمش بازار را به انتظار برده است .

قیمت تیرآهن برای سایزهای 14،16 و 18 در اصفهان که روز شنبه 42.500 ریال بود تا آخر هفته به 43.732 ریال افزایش یافت علت این امر فقط و فقط بازارسازی ذوب آهن اصفهان و جلوگیری از حمل کالاها بود محققاً با باز شدن حواله ها در هفته آینده بازار شاهدنزول قیمت خواهد بود.


    مجموعه آهن 1400 تلفیقی از دانش، تخصص و با  تجربه ای  15 ساله آماده ارائه ی محصولات با کیفیت و خدمات مناسب به مشتریان عزیز می باشد.مقالات مشابه