09123331400 hossein.faraji1400@gmail.com بازار آهن غرب تهران(شادآباد) - مجتمع نگین بهاران-طبقه اول- واحد 2
منو
5 میلیون تن کاهش صادرات فولاد با خام فروشی سنگ آهن 1398/06/24 10:10:09

5 میلیون تن کاهش صادرات فولاد با خام فروشی سنگ آهن


5 میلیون تن کاهش صادرات فولاد با خام فروشی سنگ آهن

دبیز انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با اشاره به افزایش صادرات فولاد با ساماندهی خام فروشی سنگ آهن گفت : وضع عوارض در زمینه صادرات سنگ آهن باید در همان زنجیره فولاد در صندوقی تحت عنوان حمایت از فرآوری مواد معدنی صرف فراوری سنگ آهن شود و میزان آن، آنچنان بالا برود که برای صادرکنندگان صرفه ای وجود نداشته باشد.

سید رسول خلیفه سلطانی در مورد صادرات مواد اولیه و کاهش سود دهی سخن گفت و اظهار داشت : عمده فعالیت باید بر پایه تلاش در جهت رونق کارخانه جات باشد و باید سنگ آهن پرعیاری سازی شود و به سمت تولید کنسانتره برود و در نهایت به محصول تبدیل شود و کسب و کار ایجاد کند. دولت نیز باید کنترل کند به میزانی که سنگ آهن، آب، زیر ساخت ، حمل و نقل، گاز و ... داریم مجوز طرح فولادی بدهد.

دبیر انجمن تصریح کرد : ذوب آهن اصفهان و فولاد مبارکه برای تولید فولاد سرمایه گذاری کردند اما اکنون این دو فولادساز بزرگ کشور با مشکل تامین مواد اولیه مواجه شدند، ضمن اینکه متاسفانه مجوزهایی نیز برای تولید فولاد در راه است که باید از آن ها جلوگیری شود.

ایشان ادامه داد : همانطور که باید مانع صادرات سنگ آهن به عنوان خام فروشی شویم، نباید جلوی صادرات فولاد که ارزش افزوده دارد، گرفته شود، هر بخشنامه ای که در این باره صادر شود، یک بخشنامه ضد اقتصاد ملی است.

خلیفه ساطانی گفت : فولادی ها و معدنی ها باید در یک فضای واقعی گفت وگو به نتایج و راه حل های منطقی و جامع برسند. این صنایع با هم افزایی و آینده گری می توانند نقش موثری در توسعه کشور و اقتصاد منهای نفت داشته باشند.

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران اظهار داشت : امسال احتمالاً 26 میلیون تن تولید فولاد داریم که 13 میلیون مصرف واقعی می شود و بقیه باید صادر گردد. بر این اساس طی ماه های گذشته حدود 7 تا 8 میلیون صادرات داشتیم و این در حالی است که 5 میلیون ظرفیت خالی صادرات داریم یعنی اگر خام فروشی نبود و تولید داشتیم می توانستیم 5 میلیون تن بیش تر صادر کنیم. اگر توان تولید داخل و مواد اولیه پایدار تامین شود، ظرفیت های معطل صنایع فولادی داخلی و همچنین ظرفیت های خالی صادراتی تکمیل می گردد.


 مجموعه آهن 1400 تلفیقی از دانش، تخصص و با  تجربه ای  15 ساله آماده ارائه ی محصولات با کیفیت و خدمات مناسب به مشتریان عزیز می باشد.مقالات مشابه